Portekiz Golden Visa Programı Nereye Gidiyor?

 Portekiz Golden Visa Programı, yatırım yoluyla oturma izni veren programlar içerisinde en başarılı programlardan biridir. Bununla birlikte, 2019 yılının ilk üç ayında Portekiz’in popüler Golden Visa programında düşüş gözlemlendi. Yılın ilk çeyreğinde, Golden Visa programıyla 249 milyon Euro’luk yatırım gerçekleşti.

Döneme İlişkin Sayılar ve İstatistikler

2019’un ilk çeyreğinde, SEF (Portekiz Yabancılar ve Sınırlar Birimi), ana başvuru sahiplerine 421 Golden Visa ve başvuru sahiplerinin eşi ve çocuklarına toplam 766 Golden Visa vermiştir.

Programın yürürlüğe giriş yılı olan 2012’den bu yana, Portekiz Golden Visa Programına başvuran yatırımcıların üçte birini Çin vatandaşları oluşturuyor. Aylık olarak yayınlanan resmi istatistik verilere göre, Golden Visa başvurusundaki payları son yıllarda istikrarlı bir şekilde azalmıştır – Nisan 2015’te toplam yatırımcıların % 78’ini oluşturdular; 2016 yılının nisan ayında % 67; 2017 yılının Nisan ayında % 42; Nisan 2018’de toplamın % 31’i oluşturuyorlardı.

Nisan ayındaki verilere göre toplam yatırımcıların % 12’sini, Brezilyalılar oluşturuyordu ve bu pay onları en yaygın başvuru yapan yatırımcılar arasında ikinci sıraya yerleştirdi. Bu sıralamayı Türkler, Güney Afrikalılar ve Ruslar takip ediyor.

Portekiz oturma iznine Türk yatırımcıların ilgisi de yükselişe geçti. 2018’de en çok başvuruda bulunan milletler içerisinde yalnızca ilk beş ülkeye giren Türkler, yıllar içerisinde üçüncü sıraya yükselerek Güney Afrikalı ve Rus yatırımcıları geride bıraktı.

Programın Geleceği

Portekiz Golden Visa Programı ile ilgili bazı belirsiz resmi açıklamalar var. Bu nedenle programın geleceği ile ilgili spekülasyonlar söz konusu. Portekiz’in Golden Visa programı, konuyla ilgili çeşitli küresel endekslerde görüldüğü üzere başarılı bir performans sergiliyor. Yine de, bazı yetkililere göre, Portekiz hükümetinin vatandaşlık veya ikamet sunması için daha karlı yöntemler olabilir. Bazıları, Golden Visa programının iş kurma / girişimci programları veya hatta melek yatırım programlarının lehine şekilleneceğini öne sürüyor. Öte yandan, Portekiz’in sosyalist hükümeti bu kazançlı programın şu anki noktada kalacağını gösteriyor.

SEF’in Ocak ayı rakamları, Portekiz Golden Visa programının geçtiğimiz yaz başlayan yükseliş trendini sürdürdüğünü gösteriyor; 146 başvuru sahibi- ve aile üyelerinin 241’i – yılın ilk ayında ekonomiye toplam 85,6 milyon Euro yatırım yaptı. Bu değer, asgari yatırım miktarının oldukça üstünde, ortalama 586.000 Euroya denk gelmektedir.

Sonuç olarak, program bugüne kadar 4 buçuk milyar Euro’nun üzerinde yatırım sağlamıştır – bunun % 91’i gayrimenkul alımları biçiminde gerçekleşmiştir ve ortalama yatırım değeri 610.000 Euro tutarındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *