Portekiz Oturma İzni: Portekiz’de Yaşam Rehberi

Portekiz’in Golden Visa Programı önemli miktarda yabancı yatırımcıyı çeken etkili bir programdır. En popüler Golden Visa programına sahip olan Portekiz’de oturma izni sahibi olmak isteyen yatırımcıların ülke hakkında bilmesi gerekenleri aşağıya listeledik.

Portekiz Golden Visa Programı

2012 yılında yabancı yatırımcıyı ülkeye teşvik etmek amacıyla başlatılan Portekiz Golden Visa programı, şuan Avrupa ülkeleri içerisinde en revaçta olan yatırımcı programıdır. Program, en az 500.000 Euro değerinde bir gayrimenkul yatırımını şart tutar.

Sağlık Hizmetleri

Portekiz’de oturma izni sahibi olanlar Ulusal Sağlık Servisinden faydalanabilir ve düşük maliyetler ödeyerek tedavi görebilirler.  

Evcil Hayvanlar

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yer değiştirecek olan evcil hayvanların pasaportlara ihtiyacı var. Pasaport alabilmek için mikroçipleme gereklidir. Ayrıca, evcil hayvan ayrılmadan en az 21 gün önce kuduza karşı aşılanmalıdır.

Gayrimenkul Piyasası

Portekiz, yabancılar için vergi ve konut teşvikleri uygulamaktadır. Faro havalimanının genişlemesi ile birlikte, Portekiz gayrimenkul piyasasında bir patlamanın gerçekleşmesi beklenmektedir. Nakit alıcının bu tür bir piyasa rekabeti içinde her zaman daha iyi bir konumda olacağı akıldı bulundurulmalıdır.

Okullar

Portekiz oturma iznine sahip olan bireyler devlet okullarında eğitim görebilirler. Bunun yanında yüksek standartlarda eğitim veren uluslararası okullar ve İngiliz müfredatını kullanan yatılı okullar da bulunur.

Kalıcı Oturma İzni

Portekiz Golden Visa sahiplerinin oturma izinlerini sürdürebilmeleri için senede en az yedi gün Portekiz’de ikamet etmeleri gerekir. Birinci, üçüncü ve beşinci senenin sonlarında geçici oturma izni yenilenir. Beşinci senenin sonunda bireyler kalıcı oturma izni için başvuruda bulunabilir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *